Kategorie
Odzież damska

Z jakiego materiału powinna być uszyta tunika plażowa?

Tunika plażowa to ciekawa alternatywa dla klasycznej sukienki. Ten lekki i zwiewny element garderoby znany jest od lat, a jego początki sięgają starożytnego Rzymu. W tamtych czasach tunika wykonywana była z lnu, płótna i wełny. Dobrze przepuszczała powietrze i chroniła przed nadmiernym słońcem. Warto zatem zastanowić się nad tym jak wybrać tunikę plażową, która spełni te wymogi również w obecnych czasach?

Lekka i zwiewna tunika

Aby tunika mogła stanowić konkurencję dla nieco zachowawczej sukienki musi być ona przewiewna. Powinna być zatem uszyta z lekkich i „oddychających” tkanin. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz materiałów, które różnią się w zakresie składu, splotu czy gramatury. 

Skład tkaniny

Skład tkaniny jest jednym z głównych czynników, który wpływa na cechy danego materiału. W sprzedaży dostępne są tkaniny szyte z włókien naturalnych, sztucznych i syntetycznych. W pierwszej grupie tkanin można wyróżnić materiały pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Druga grupa materiałów powstaje w efekcie procesów chemicznych, a trzecia – z celulozy.     

Splot tkaniny

Ułożenie poszczególnych włókien w tkaninie przekłada się na jej właściwości. Materiał może być bardziej „zbity” lub tworzyć bardzo swobodny układ, jak ma to miejsce w przypadku dzianiny.  

Gramatura tkaniny

Gramatura, czyli ciężar tkaniny zależy od gęstości utkania poszczególnych włókien, co przekłada się na jakość i właściwości poszczególnych materiałów.  

Idealna tkanina na tunikę 

Jaką wybrać tunikę plażową? Z jakiej tkaniny powinna być ona uszyta? To dylematy wielu kobiet. Otóż, tunika może być uszyta z wiskozy. Materiał ten jest lekki i przewiewny oraz pozwala skórze „oddychać”. Wiskoza powstaje z celulozy. Mimo swojej delikatności, materiał ten jest dość wytrzymały i doskonale sprawdza się jako surowiec dla plażowej tuniki. Plażowa tunika wykonana z celulozy wspaniale powiewa na wietrze oraz nadaje sylwetce bardzo kobiecy wygląd. Może być barwiona na liczne odcienie, dzięki czemu każda klientka może z powodzeniem znaleźć propozycję idealną dla siebie.