Kategorie
Obuwie

Czym kierować się przy zakupie sandałów trekkingowych?

Odpowiednio dobrane obuwie trekkingowe potrafi zdziałać cuda. Nie tylko zapewnia komfort w trakcie wędrówki, ale również chroni stawy przed ewentualnymi urazami. Należy jednak pamiętać, aby dopasować buty do pory roku.

Sandały trekkingowe – na letnie wyprawy w góry

W okresie letnim borykamy się z nieco innymi problemami niż podczas zimowych wędrówek. Podczas gdy zimą chcemy jak najszczelniej przykryć stopę – latem poszukujemy możliwości ich maksymalnego odkrycia przy jednoczesnym zachowaniu idealnej przyczepności.

Dobrej jakości buty trekkingowe na lato mogą posiadać wkładkę lub być jej pozbawione. W zależności od potrzeb, można zdecydować się na jedno z dwojga. Jeśli potrzebujemy obuwia, które w razie konieczności można zamoczyć – zdecydowanie lepszym wyborem są sandały bez wkładki. Takie modele pozwalają na komfortowe wędrówki, a także przeprawy przez górskie strumyki bez uszkodzenia obuwia.

Jeśli jednak wybieramy się w górskie tereny, gdzie temperatury nawet latem mogą nie być do końca sprzyjające – znacznie lepiej jest wybrać modele z wkładką. To zapewni idealny komfort cieplny bez ryzyka przemarznięcia, które jest równie groźne co przegrzanie.

Podeszwa odpowiednia do okazji

Wybierając model sandałów trekkingowych prosto z polar sportu należy wyszukać takie, które zapewnią odpowiednią amortyzację. W przypadku górskich wypraw ma to jeszcze większe znaczenie niż dla normalnego obuwia, bowiem ścieżki często są pokryte kamieniami czy wystającymi korzeniami drzew.

Aby podeszwa zapewniła najlepszą amortyzację, a jednocześnie przyczepność, powinna być dość miękka i gruba. Najbezpieczniej jest przejść się w bucie po sklepie i sprawdzić, jak „pracuje” ze stopą. Odczucia każdego w tym zakresie są nieco inne, dlatego też konieczne są przymiarki. Po krótkim spacerze w sklepie można mniej więcej określić, czy sandały nam odpowiadają.